Editör Kimdir? Editör Kime Denir?

Rate this post

Çevrenizde bazı kişilerin mesleği editör olunca sizleri bir merak salıyordur. Editör kimdir, Editör Kime Denir? konusunda sizlere hem güzel hem de ayrıntılı bilgiler vermek istiyoruz.

Editör Kime Denir?

Editör; bir konu hakkında önüne getirilen içeriği inceleyerek düzelten, okuyucunun okuyacağı hale getiren kişi ya da kişilere editör denilmektedir.Genellikle gündemi takip eden bu kişiler, okuyucunun ihtiyaçlarını tespit ederek bu ihtiyaçlar doğrultusunda içerik hazırlarlar. Kendi içerisinde 3 farklı türü bulunan editör mesleği son yıllarda çok fazla öne çıkmıştır. Editör çeşitleri hakkında bilgi verecek olursak;

Editör Kimdir? Editör Kime Denir?

İçerik Editörü Nedir?

Evet, benim de içerisinde yer aldığım kişiler genel olarak içerik editörü olarak adlandırılırlar. Çevremdeki kişiler çok fazla kabul etmese de benim mesleğim tam olarak bu, içerik editörlüğü! İçerik editörleri önceden belirlenmiş bir konu hakkında belirli kriterler üzerinden makale yazan kişidir. Metin editörü, yazarı olarak da adlandırılan bu insanların gündemi takip etmeleri, belirli bir alanda uzmanlık sahibi olmalarına gerek yoktur. Okuduğu bir konu hakkında özetleme yaparak yeni bir dil ile yazan kişi içerik editörü olarak adlandırılır.

Web Sitesi İçerik Editörü

Sanırım ben bu kategori içerisinde de yer alıyorum. Bir internet sitesine günlük, haftalık içerik yazan kişi ya da kişiler web sitesi içerik editörü olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler kendilerini genel olarak blog yazarı olarak adlandırmakladır. Blog yazarı olacak kişinin araştırmacı, kültürlü ve bilgiye açık olması gerekmektedir. Okuyucularına tamamen gerçek bilgiler vermesi gereken blog yazarları aynı zamanda içeriklerini Google algoritmalarına uyumlu olacak şekilde de hazırlamalıdır.

Haber Editörü

Geçmişte yaptığım ancak şu aralar ara verdiğim bir editörlük türü de haber editörlüğüdür. Örneğin çalıştığınız haber sitesinin Anadolu Ajansı ya da İhlas Haber Ajansına üyeliği bulunmakta. Bu ajanslar havuz üzerinden anlık haberler paylaşarak abonelere dağıtmaktadır. Bu alanda çalışan kişiler gelen haberleri özgünleştirip yeni bir dil ile yazması gerekmektedir. Haber başlığı, haberin içeriğini değiştirip özgünleştirmek tamamen editöre aittir. Oldukça güzel olan bu mesleği nasıl yapabileceğinizi de merak ediyor musunuz?

Nasıl Editör Olunur?

Editör nasıl olunur?

Editör olmak için bu alanda hizmet veren kurslardan sertifika almak, üniversite mezunu olmak yeterlidir. Türk Dili Edebiyatı bölümü öğrencileri, bu bölümden mezun olan kişiler genel olarak bu mesleği tercih etmektedir. İlk başta mesleği bilmediğiniz için büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Editör olarak çalışan bir kişinin yanında kısa süre staj, eğitim gördükten sonra bu mesleği yavaş yavaş öğrenemeye başlarsınız. İlk başlarda alacağınız ücretin düşük olması sizi korkutmasın. Bu alanda güzel gelirler elde edilebilmektedir.

Editör Ne İş Yapar?

  • Editörler, bir internet sitesinde yayınlanan tüm içeriklerden sorumludur. Bu nedenle yayınlanan tüm içerikleri bütünü ile didiklemek zorundadırlar.
  • Editörler keyif ve isteklerine yönelik yazılar yazamaz. Nefret ettiği bir konu hakkında araştırma yaparak dahi yazı yazmak zorundadırlar.
  • Editörler siyasi konular başta olmak üzere spor, günlük olay ve haberleri takip etmek zorundadırlar. Sevmediği, takip etmemek zorunda olduğu bir içerik asla bulunmamalıdır.
  • Türkçe dil kurallarına hakim olmalı, yazacağı yazıya göre dil kurallarına bağlı kalmalıdır. Bazen halk diline inmesi gerektiğinde bilerek ve isteyerek anlatım bozukluğu yapmalıdır.
  • Mesleğe giriş yapan editörler zamanla ne yapmaları gerektiğini öğrenip bu doğrultuda kendisini geliştirebilirler.

Daha fazla makalemizi okumak için Kime Denir? adresinden araştırabilirsiniz. Diğer tanımlarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın