Göçmen Nedir? Göçmen Ne Demek?

Rate this post

Türkiye’nin son yıllarda aldığı göçler bazı terimlerin merak edilmesine neden oluyor. KimeDenir olarak bu yazımız içerisinde göçmen nedir? göçmen ne demek? sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Göç durumunda yurtdışından vatanımıza gelen kişilerin farklı farklı olarak sınıflandırıldıklarını söyleyebiliriz. Mülteci, göçmen, sığınmacı dışarıdan bakıldığında aynı anlama geliyor gibi gösterilse de her birinin anlamı oldukça farklıdır. Bu yazımızda göçmenlik ile beraber diğer terimlerin de ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.

Göçmen Ne Demek?

Göçmen Nedir Göçmen Ne Demek

Göçmen, daha iyi koşullarda yaşamak için ülkesini terk eden kişi ya da kişilere denilmektedir. Bu kişilerin zulme uğramaları, ülkelerini terk etmek gibi bir koşulları yoktur. Tamamen yaşam koşullarını iyileştirmek adına ülke değiştirmektedirler. Göçmen olarak adlandırılan kişiler, gittikleri ülkelerde tamamen yasal olarak barınırlar. Göçme işlemi sırasında göçmenler pasaport ve vize kullanımı yaparlar. Gittikleri ülkede vatandaşlık alana kadar o ülkenin göçmenlere sunulan haklarından faydalanabilirler. Ülkemizde bulunan Suriyeliler, Afganlılar, Iraklılar göçmen statüsünde değillerdir

Göçmenlik ile Mülteci Arasında Fark

Göçmenlik kavramı en çok mülteci ile karıştırılmaktadır. Mülteci olarak adlandırılan kişi; yaşadığı ülkede zulüm ve eziyet gören, savaşa mahkum bırakılmış kişidir. Ülkesini zorla terk etmek durumunda kalan bu kişiler başka ülkelere sığınmak durumunda kalır. Hayatları güvence altında olmayan bu kişilerin farklı ülkelerdeki statüsü mültecidir. Mülteci olarak adlandırılan kişilerin memleketlerine geri dönme durumları bulunmamaktadır. Ülkemizde bulunan Suriyeliler, istedikleri zaman ülkelerine geri dönebildikleri için artık mülteci olarak görülmemektedir.

Mülteci ve sığınmacı olan kişilerin hakları Birleşmiş Milletler tarafından koruma altına alınmaktadır. Ancak şöyle bir durum da bulunmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler kaçak mülteciler ile her zaman mücadele etmek zorundadırlar. Yasal olarak başvuru yapılmadan ülkelere mülteci olarak girmek mümkün değildir. Kaçak yollarla yapılan girişlerin tespit edilmesi durumunda ilgili kişilerin sınır dışı edildiğini söyleyebiliriz. Bununla beraber yıl Akdeniz’i kaçak yollarla geçmek isteyen mültecilerin gemisi ya yakalanmakta ya da batmaktadır. Denizler bugüne kadar yüz binlerce göçmen ve mülteciye mezar olmuştur. Göçmenlik yasal olarak başvurularak yapılabilen bir haktır.

Vatansız Kime Denir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.