Münafık Nedir? Münafık Kime Denir?

Münafık Nedir, Münafık Kime Denir? diye sözlüğe baktığımızda karşımıza kelimenin iki anlamı çıkmaktadır. Birinci anlamı “yuvasına girmek” kelimesinin yerine kullanırken; ikinci olarak ise “kişinin olduğundan farklı bir kişiymiş gibi görünmesi” durumunda kullanılan bir kelimedir. Münafık ne demek diye kelimenin köküne bakıldığında “nifak” kelimesinden türetildiği görülmektedir.

İslam dininde münafık nedir sorusunun cevabı ise, dinin emir ve yasaklarına inanmadığı halde kendisini inanmış göstermek veya inandığını sözle ifade ederken kalben bunu hissetmemek, karşısındakini kandırmaktır. 
Birçok kişi münafık ne demek veya bu kelime ne zamandan beri kullanılıyor merak eder, Münafık kavramının, özellikle cahiliye döneminden beri kullanılan bir kavram olduğu bilinmektedir.
İslamiyeti yorumlayan İslam alimlerine  münafık ne demek diye sorulduğunda bu kelimenin iki farklı tipte insan için kullanıldığını ifade ederler. Birinci tipte insan, inanmadığı halde Allah’a ve onun emir ve yasaklarına inanmış gibi yaparken, diğer tipte insan inancı sağlamken bir süre sonra iradesinin zayıf olması sebebiyle inancından şüphe eden kimsedir . Ayrıca münafık nedir diye İslam konusunda güvenilir kaynaklara savunulmaktadır. 

Munafik-Nedir-Munafik-Kime-Denir
Munafik Nedir? Munafik Kime Denir

Münafık Nedir ?

Ayrıca münafık nedir diye İslam konusunda güvenilir kaynaklara bakıldığında bir kimseye münafık denmesi için birçok alametin o kişide olması gerektiği savunulmaktadır. Yalan söylemek, hırsızlık yapmak, emanete hıyanet etmek vb. şekilde bir Müslümana yakışmayan birçok kötülüğün bir kişide bulunması bir kişide bulunması münafıklık alametlerinden sayılabilir.  Ancak bu kelime inanç bakımından oldukça ağır bir kelime olduğu bir kişiyi inancı bakımından değerlendirmenin ve yargılamanın herkesin hakkı olmadığı unutulmamalıdır. 

Münafık Ne Demek ?

Münafık ne demek, iman kelimesinin sözlük anlamı, inanmak anlamına gelir. Kelime tam anlamıyla bir kişiyi veya bir şeyi sözle doğrulamak, kabul etmek ve şüphe etmeden gönülden de inanmak olarak ifade edilir.
İslami inanca göre iman ise, Allah tarafından ve onun peygamberi olan Hz. Muhammed Aleyhisselama insanlığa bildirmesi için getirdiği emir ve yasaklara inanmak, bunu dil ile söylerken aynı zamanda kalben tasdik etmektir.
İslam dininin gerektirdiği esaslara inanmak ve bu esasları içtenlikle kabullenirken hayatına uygulamaktır. İslamiyetin ilk şartı iman etmektir. Ve imanın da en önemli kısmı, özü kalben tasdik etmektir. Kuran-ı Kerim’de de iman etmenin sadece bir söz değil, kalp işi olduğunu bildiren birçok ayet ve bu ayetlerle beraber son Peygamber Hz.Muhammed’in sözleri olan ve insanlara iman konusunda yol gösterecek hadisler bulunmaktadır.

Önceki paylaşım; Müptezel Ne Demek? Müptezel Kime Denir?

Sonraki Paylaşım;  Kuzen Kime Denir

Münafık Nedir? Münafık Kime Denir? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir