Nakkaş Ne Demek? Nakkaş Kime Denir?

Rate this post

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde nakkaş ne demeknakkaş kime denir sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Nakkaş olarak adlandırılan kişiler, renkli ve süslü resim yapabilen kişilere verilen isimdir. Duvar resmi, ressam ve minyatür sanatçıları Osmanlı dönemi içerisinde nakkaş olarak adlandırılmaktadır. Osmanlı döneminden başlayarak günümüze kadar gelmeyi başaran bu sanat, güzel resim yapma sanatı ve güzel el yazı sanatı olarak da bilinmektedir

Nakkaş kime denir ile ilgili yapılan ilk çalışmaların İran’da ortaya çıktığı görülmüştür. Bu alanda büyük ustalığa sahip olmuş kişiler, istenilen resim ve figürleri oldukça ince bir incelikle nakşedilmektedir. İran’dan Osmanlı’ya geçen nakkaşlık, Osmanlı’da oldukça iyi bir şekilde geliştirilmiştir.

nakkas-ne-demek-nakkas-kime-denir
nakkas-ne-demek-nakkas-kime-denir


Nasıl Nakkaş Olunur? 

Nakkaş, olan kişiler, resmetme ve süsleme üzerine faaliyet göstermektedirler. Nakkaşlar genel olarak cami, türbe, mescit, havra, kilise, yalı, kasır, köşk gibi yapıların duvarlarında çalışmaktadırlar. Nakkaşlar, ince ve uzun tüylü kaleme benzer fırçalar yardımı ile çalışmaktadırlar. Sıva, taş, bez, ahşap üzerine yapılan nakkaş işlemi sırasında birçok farklı boya ve kabartmalardan destek alınmaktadır.

Nakkaş Ne Demek? Nakkaş Kime Deriz?

Nakkaş Ne Demek, Osmanlı Döneminde ressam ve resim yapılan kişilere nakkaş adı verilmekteydi. Osmanlı Döneminde inşa edilen cami, medrese, han, saray ve yapıların birçoğunda nakkaş eserleri görebilmek mümkündür.  Nakkaş olabilmek için elbette bazı gereksinimler bulunmaktadır. Kişinin kesinlikle doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olması gerekiyor. Bu yetenek elbette tahmin edebileceğiniz üzere üstün, başarılı bir çizim yeteneğidir. Oldukça titiz bir çalışma gerektiren nakkaşlık, her çizim yeteneği ile olan kişiye de açılmamaktadır.
Nakkaş olacak kişinin aynı zamanda süsleme konusunda da bir zevk sahibi olması gerekmektedir. Sanatçı ruhuna sahip olması gereken nakkaş kişiler, ince bir ruha sahiptirler. Osmanlı Döneminde özel olarak yetiştirilen nakkaşlar günümüzde de geleneklerini sürdürmektedirler. Günümüzde belediyelere ait halk eğitim merkezlerinde usta kişilerce nakkaşlık dersleri verilmeye devam edilmektedir.

Önceki paylaşım; Narsist Kime Denir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.