Sanat Nedir? Sanatçı Kime Denir? Sanatçı Ne Demek?

Rate this post

Sanat nedir sorusunun cevabı yıllardır aranıyor. Bu sorunun cevabına çok az kişinin ulaştığını söyleyebiliriz. Öyle olacak ki sanatçı kime denir konusundaki tartışmalar hala devam etmektedir. Sanat; hayal aleminde canlandırılan olay ve durumların şekillendirilebilme yeteneği olarak gösteriliyor. Bu nedenle hangi yeteneklerin sanat olarak kabul edilip edilemeyeceği her zaman tartışma konusu olmuştur.  Günümüzde görsel olarak bir şeyleri harekete geçiren kişiler sanatçı olarak gösteriliyor. Bu yazımız içerisinde sanatçı olarak kabul edilen kişilerin karakteristik özellikleri hakkında da bilgi vermeye çalışacağız.

Sanatçı Kime Denir?

Sanat Nedir? Sanatçı Kime Denir?

Sanat Nedir? Sanatçı Kime Denir?

Yukarıda sanatçı ile ilgili en genel tanımından bahsetmiştik. Daha genele inecek olursak; bir düşünce ya da ifadeyi en iyi şekilde yansıtan, ifade edebilen kişi ya da kişilere sanatçı denilmektedir. Ama şöyle bir şey de vardır; her yaratıcı düşünen kişi maalesef sanatçı değildir. Sanatçı olabilmek için işitsel ya da görsel olarak üretim yapmak gerekmektedir. Herhangi bir şey üretmeyen kişi sanatçı olarak görülmemektedir. Sanatkar olmak eskiden doğuştan gelen bir yetenekle olmaktadır düşüncesi bulunuyordu. Ancak doğuştan gelen bir durumun olmadığı, sanatçı olabilmek için çok çalışmak gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Sanatçı kime denir diye sorduğumuzda şarkıcı, ünlü kişilerin ismi verilmemelidir. Toplum tarafından sanatçı olarak adlandırılsa da bu kişilerin yaptığı şeyin gerçek sanatla bir ilgisi bulunmamaktadır. Sanatçı olarak görülen kişi toplumdan on adım ileride olmalıdır. Her yönü ile topluma yol vermeli, aydınlatıcı bir ışık vazifesine sahip olmalıdır. Bu maddelere uygun olmayan kişilerin gerçek sanat ve sanatçılıkla ilgisinin olmadığını söyleyebiliriz. Bir sanatın icra edilebilmesi için toplum gerektiğini, toplum olmadan sanatçının olmayacağını bilmeniz gerekmektedir.

Sanat Nedir? Sanatçı Kime Denir?

Sanat Nedir? Sanatçı Kime Denir?

Bir toplumda ne kadar fazla sanat türü varsa o toplum o kadar gelişmiş ve medeniyet doludur. Sanata olan ilginin azalması ilgili toplumun medeniyetinin kaybolmasına, yobazlaşmasına neden olmaktadır. Sadece bir sanatçı tek başına dünyayı değiştirebilir. Elinden çıkan eserlerin sadece kendi toplumuna ait olmadığını, tüm dünyaya mal olacağını bilir. İnsanlar ölse de sanatçıların her zaman akılda kaldıklarını söyleyebiliriz. Ülkemizde gerçek olarak sanatçı gördüğümüz kişi sayısının çok az olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.