Şansölye Nedir? Şansölye Kime Denir?

4.9/5 - (28 votes)

Kime Denir ekibi olarak bu yazımız içerisinde Şansölye Nedir? Şansölye Ne Demek? Şansölye Kime Denir? sorularının yanıtını vereceğiz. Şansölye sözcüğü bu dönemimize kadar başta Roma İmparatorluğu olmak üzere, imparatorluğun geleneksel ve kültürsel mirasını topluluk olarak devam ettirilen makamdır. Şansölye Nedir? Şansölye Ne Demek? Şansölye Kime Denir?

Şansölye Nedir?

Başbakan olarak nitelendirebileceğimiz makamdır. Almanya ve Avusturya’da ilerleyişinde önemli kararlar verse de her iki ülkenin kurallar bakımından farklılıkları söz konusudur.

Şansölye Makamını Hangi Devletler Kullanıyor?

Bu yüzyılda Almanya ve Avusturya’dır.

Almanya’da Şansölye Nedir? Şansölye Kime Denir?

Almanya Şansölyesi Kimdir? Şansölyesi Kime Denir?

Almanya Şansölyesi Kimdir? Şansölyesi Kime Denir?

Almanya’da bu ünvanı alan kişi hem iktidarın başkanıdır hemde mevcut hükümetin tüm politikalarını düzenlemekte oldukça fazla yetkiye sahiptir. Yetkilerini ele aldığımızda, iktidar olarak en güçlü kişidir; fakat protokolde bir devlet başkanı ya da parlamento başkanları kadar öneme sahip değildirler. Şansölte Almanya’da Federal Meclis tarafından seçili ve çoğunluğun yakalanması durumunda görevden alınabilir. Tabii görevden alınması için yine büyük çoğunlukla Şansölye seçilmesi gerekir.

Avusturya’da Şansölye Nedir? Şansölye Kime Denir?

Avusturya Şansölyesi Kimdir? Şansölyesi Kime Denir?

Avusturya Şansölyesi Kimdir? Şansölyesi Kime Denir?

Avusturya’da Almanya’daki şansölye ile farklılıklar söz konusudur. Almanya ile kıyasladığımızda Avusturya Şansölyesi’nin yetkileri daha azalmış ve kısıtlandırılmıştır. Durum şu ki; Avusturya Şansölyesi hükümetin ilerleyişini belirleme veya düzenleme yetkisi yoktur. Kanunlara göre Avusturya Şansölyesi hükümetin diğer çalışanları ile aynı statüdedir. Sadece Devlet Başkanına herhangi bir bakanın görevden alınmasında teklif sunabilir. Ve Şansölye’nin ataması başkanın kendi kararı olsa da demokrasinin olmazsa olmazı meclisin de kararı burada önemlidir.

Ancak başbakanın isteği doğrultusunda meclisin kararı önemsizleşebilir, yok sayılabilir. Almanya’da bu durum Şansölye Federal Hükümetin bulunduğu makamına seçim oyları ile seçilen tek kişidir. Seçim oyları neticesinde Şansölye belirlendikten sonra yemin törenini tamamlayıp görevine resmi olarak hazır olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.