SEC patronu, acil kripto düzenlemesi çağrısında bulundu!

5/5 - (9 votes)

Kripto para piyasası, tarihteki en kötü düşüş düşüşlerinden birinde aşağı yönlü hareket etmeye devam ediyor. Finansal düzenleyiciler durumu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ) dahil olmak üzere yeni varlık sınıfının daha fazla düzenlemeye ihtiyacı olduğu için acil toplanma kararı aldı.

SEC patronu, acil kripto düzenlemesi çağrısında bulundu!

SEC Başkanı Gary Gensler son piyasa düşüşü hakkında yorum yaptı ve bunu endüstriyi daha iyi düzenleme ihtiyacının “aciliyetini” vurgulamak için kullandı. Ayrıca Wall Street Journal’a verdiği demeçte “yatırımcıların korunmasıyla ilgili bir aciliyet” olduğunu söyledi.

Gary Gensler’e göre ajans, yatırımcıların borsada sahip olduğu, ancak şu anda kripto para birimi borsalarında ve borç vermede mevcut olmayan “aynı tür korumaları” tanıtmak istiyor. Kripto kredi platformu Celsius’un son zamanlardaki senaryolara atıfta bulunarak hepsini durdurdu. En çok kullanılan kripto borsası Binance ise aynı şeyi geçici olarak yaptı.

Gensler ayrıca, düzenleyicinin, müşterilerin kripto para yatırmaları karşılığında değişken faiz ödemeleri sunarken, kayıt dışı menkul kıymetler sağlamakla suçladığı kripto kredi platformu BlockFi’ye karşı aldığı son faaliyetlere de değindi. Suçlamalar, şirket 100 milyon dolar ödemeyi kabul ettikten sonra çözüldü.

Ayrıca, SEC’in kendi yetki alanı altında kripto borsaları da dahil olmak üzere altı platformla kaydı tartıştığını şu açıklama ile belirtti:

“Kripto kredi platformlarında ileriye dönük potansiyel bir yol var. Kripto ticaret platformları, bir nevi buna bakıyor ve bu tokenlerin kendileri kayıt edilene kadar ne yapacağımızı söylüyorlar? Kripto pazarlarını tescil ettirmek için üzerinde çalıştığımız yaklaşık altı projemiz var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.